• Elsäkerhet sedan 1969
  • Brett sortiment
  • Fri frakt över 1000:-
0 Varukorg
Produkter med kapslingsklass IP54
Skapa ny lista
Lägg till i inköpslista
  • Mina favoriter
  • {{ list.name }}

Flir Värmekamera

Art.nr: 0308920
Tillv. Art.nr: 87501-0101
EAN-kod: 7332558023822

FLIR TG165-X IR-termometer

IR-termometer med MSX®-teknologi och bullseye-laser. Mäter -25°C till +300°C, idealisk för byggnadsdiagnostik, HVAC, elinspektioner och underhåll.

Exkl. moms:
3 564 kr
{{ price }}
({{ priceIncl }} inkl. moms. Observera att vi endast säljer till företag och organisationer)
Tillgänglig online
Uppskattad leveranstid: 2-3 veckor
  • Mäter -25°C till +300°C med hög precision
  • MSX®-teknologi för tydliga termiska bilder
  • Bullseye-laser för exakt mätning
  • Intern lagring för upp till 50 000 bilder

IR-termometer med MSX®-teknologi och bullseye-laser. Mäter -25°C till +300°C, idealisk för byggnadsdiagnostik, HVAC, elinspektioner och underhåll.

  • Mäter -25°C till +300°C med hög precision
  • MSX®-teknologi för tydliga termiska bilder
  • Bullseye-laser för exakt mätning
  • Intern lagring för upp till 50 000 bilder
  • Beskrivning

    FLIR TG165-X är en avancerad IR-termometer med MSX®-teknologi som gör det möjligt att visualisera både heta och kalla punkter för snabb felsökning. Den kombinerar temperaturmätning och termisk bildteknik i ett verktyg och hjälper dig att upptäcka elektriska fel, mekaniska problem, luftläckor och vattenläckor på ett effektivt sätt. Med en bullseye-laser säkerställs att du alltid mäter rätt komponent, och den ljusstarka LED-arbetslampan gör det enkelt att inspektera även i mörka eller svåråtkomliga miljöer.

    Effektiv inspektion och rapportering

    Med en IR-upplösning på 80 × 60 pixlar och en temperaturmätning upp till 300°C kan du snabbt identifiera överhettning och andra problem. Den patenterade MSX®-bildförbättringen lägger visuella detaljer på termiska bilder för tydligare inspektioner. Den interna lagringen rymmer upp till 50 000 bilder och med en uppladdningsbar Li-ion-batteri är enheten redo för långvarig användning direkt ur lådan.

    Fördelar och funktioner

    • Visualiserar heta och kalla punkter med MSX®-teknologi
    • Mäter temperaturer från -25°C till +300°C
    • Bullseye-laser för exakt mätning
    • Intern lagring för upp till 50 000 bilder

    Användningsområden

    FLIR TG165-X används av elektriker, tekniker, fastighetsförvaltare och HVAC-specialister för att snabbt lokalisera energibrist, elektriska fel, mekaniska problem och byggnadsdiagnostik. Den är särskilt användbar vid förebyggande underhåll, VVS-inspektioner, industriella kontroller och felsökning av utrustning. Med sin IP54-klassning och 2 m falltest är den byggd för att klara tuffa arbetsmiljöer.

    • Byggnadsdiagnostik och energianalys
    • Elektriska inspektioner och industriellt underhåll
    • HVAC och VVS-kontroller
    • Snabb dokumentation och rapportering

    Specifikationer Beskrivning
    IR-upplösning 80 × 60 pixlar
    Temperaturintervall -25°C till +300°C
    Termisk känslighet <70 mK
    Exakthet ±1,5°C vid 50–100°C, ±2,5°C vid 0–50°C och 100–300°C
    Laser Bullseye-laser för exakt mätområde
    Display 2,4" färg-LCD, 320 × 240 pixlar
    Lagring Internminne 4 GB, upp till 50 000 bilder
    Batteritid Upp till 5 timmar kontinuerlig användning

     

    Se fullständiga specifikationer

  • Videoklipp
    För att se innehållet behöver du godkänna cookies för marknadsföring, klicka på länken för att ändra inställningar för cookies.
  • Filer
Kontaktperson
Anders Hjalmarsson
Anders Hjalmarsson

019 - 18 46 94
Skicka e-post

Magnus Eriksson
Magnus Eriksson

 08 - 680 11 65
 Skicka e-post

Kurskategorier
Termografi
Termografi
Mer info / Anmälan
Från kunskapsbanken
Handhållna