• Elsäkerhet sedan 1969
  • Brett sortiment
  • Fri frakt över 1000kr - webbshop*
0 Varukorg
Produkter med Bender Connect App
Skapa ny lista
Lägg till i inköpslista
  • Mina favoriter
  • {{ list.name }}

Bender Isolationsvakt

Art.nr: 0310425

isoCHA425HV-D4-4+AGH420-1 Isolationsvakt inkl. förkopplingsenhet

Isolationsvakt för DC-snabbladdare med stöd för CCS och CHAdeMO, upp till 1000 V, Modbus RTU och felplatsvisning.

  • Stöd för CCS och CHAdeMO snabbladdning
  • Övervakning upp till DC 1000 V
  • Modbus RTU för enkel integration
  • Snabb detektering av isolationsfel

Isolationsvakt för DC-snabbladdare med stöd för CCS och CHAdeMO, upp till 1000 V, Modbus RTU och felplatsvisning.

  • Stöd för CCS och CHAdeMO snabbladdning
  • Övervakning upp till DC 1000 V
  • Modbus RTU för enkel integration
  • Snabb detektering av isolationsfel
  • Beskrivning

    Bender isoCHA425HV-D4-4+AGH420-1 är en avancerad isolationsvakt med förkopplingsenhet för DC-laddstationer som kombinerar högsta säkerhet med flexibilitet för både CHAdeMO och CCS (Combined Charging System).
    Produkten är utvecklad för att övervaka isolationstillståndet i snabbladdningsstationer för elfordon och uppfyller internationella standarder som IEC 61851-23.
    Med stöd för nominella systemspänningar upp till DC 1000 V och detektering av både symmetriska och asymmetriska isolationsfel är detta en pålitlig lösning för framtidens laddinfrastruktur.

    Avancerad isolationsövervakning för elbilsladdning

    Denna isolationsvakt isoCHA425HV i kombination med förkopplingsenheten AGH420-1 ger en komplett lösning för säkerhetsövervakning i DC-laddstationer. Tack vare galvaniskt isolerad Modbus RTU-kommunikation kan enheten enkelt integreras i befintliga system och möjliggör fjärrövervakning. Den inbyggda displayen visar tydligt felplats (DC+, DC- eller balanserad), vilket underlättar felsökning och minskar stilleståndstider.

    Fördelar och funktioner

    • Övervakning av isolationsresistans i DC-laddstationer enligt CHAdeMO och CCS-standard.
    • Snabb detektering av enpoliga och tvåpoliga isolationsfel med justerbara larmnivåer.
    • Mätning av systemläckkapacitans och nominell systemspänning (True RMS).
    • Automatiskt självtest och anslutningsövervakning för högsta driftsäkerhet.
    • Flexibel integration via RS-485 med stöd för BMS, Modbus RTU och IsoData.

    Användningsområden

    Produkten är särskilt framtagen för DC-snabbladdningsstationer för elbilar och används i både CHAdeMO-laddare och CCS-laddsystem. Den är idealisk för publika laddstationer, kommersiella laddparker och industriella laddlösningar där säkerhet, tillförlitlighet och standardefterlevnad är avgörande. Tack vare sina anpassningsbara parametrar kan enheten konfigureras för olika lokala krav och driftförhållanden.

    Specifikationer Beskrivning
    Systemspänning Upp till DC 1000 V
    Laddstandarder CHAdeMO och CCS (Combined Charging System)
    Isolationsfel Detektering av symmetriska och asymmetriska fel
    Kommunikation RS-485, Modbus RTU, BMS, IsoData
    Visning LC-display med felplatsindikering (DC+/DC-/balanserad)
    Larmfunktion Två justerbara larmnivåer (5–600 kΩ), LED och reläutgångar
    Applikation DC-snabbladdningsstationer för elfordon enligt IEC 61851-23

     

    Se fullständiga specifikationer

  • Videoklipp
    För att se innehållet behöver du godkänna cookies för marknadsföring, klicka på länken för att ändra inställningar för cookies.
  • Filer
Kontaktperson
Fredrik Spang
Fredrik Spang

019 - 18 35 29
Skicka e-post

Magnus Eriksson
Magnus Eriksson

 08 - 680 11 65
 Skicka e-post

Kurskategorier
Från kunskapsbanken
Isolationsvakter