Bender Isolationsvakt
isoCHA425HV-D4-4+AGH420-1 Isolationsvakt inkl. förkopplingsenhet
Isolationsvakt för DC-snabbladdare med stöd för CCS och CHAdeMO, upp till 1000 V, Modbus RTU och felplatsvisning.
- Stöd för CCS och CHAdeMO snabbladdning
- Övervakning upp till DC 1000 V
- Modbus RTU för enkel integration
- Snabb detektering av isolationsfel
-
Beskrivning
Bender isoCHA425HV-D4-4+AGH420-1 är en avancerad isolationsvakt med förkopplingsenhet för DC-laddstationer som kombinerar högsta säkerhet med flexibilitet för både CHAdeMO och CCS (Combined Charging System).
Produkten är utvecklad för att övervaka isolationstillståndet i snabbladdningsstationer för elfordon och uppfyller internationella standarder som IEC 61851-23.
Med stöd för nominella systemspänningar upp till DC 1000 V och detektering av både symmetriska och asymmetriska isolationsfel är detta en pålitlig lösning för framtidens laddinfrastruktur.Avancerad isolationsövervakning för elbilsladdning
Denna isolationsvakt isoCHA425HV i kombination med förkopplingsenheten AGH420-1 ger en komplett lösning för säkerhetsövervakning i DC-laddstationer. Tack vare galvaniskt isolerad Modbus RTU-kommunikation kan enheten enkelt integreras i befintliga system och möjliggör fjärrövervakning. Den inbyggda displayen visar tydligt felplats (DC+, DC- eller balanserad), vilket underlättar felsökning och minskar stilleståndstider.
Fördelar och funktioner
- Övervakning av isolationsresistans i DC-laddstationer enligt CHAdeMO och CCS-standard.
- Snabb detektering av enpoliga och tvåpoliga isolationsfel med justerbara larmnivåer.
- Mätning av systemläckkapacitans och nominell systemspänning (True RMS).
- Automatiskt självtest och anslutningsövervakning för högsta driftsäkerhet.
- Flexibel integration via RS-485 med stöd för BMS, Modbus RTU och IsoData.
Användningsområden
Produkten är särskilt framtagen för DC-snabbladdningsstationer för elbilar och används i både CHAdeMO-laddare och CCS-laddsystem. Den är idealisk för publika laddstationer, kommersiella laddparker och industriella laddlösningar där säkerhet, tillförlitlighet och standardefterlevnad är avgörande. Tack vare sina anpassningsbara parametrar kan enheten konfigureras för olika lokala krav och driftförhållanden.
Specifikationer Beskrivning Systemspänning Upp till DC 1000 V Laddstandarder CHAdeMO och CCS (Combined Charging System) Isolationsfel Detektering av symmetriska och asymmetriska fel Kommunikation RS-485, Modbus RTU, BMS, IsoData Visning LC-display med felplatsindikering (DC+/DC-/balanserad) Larmfunktion Två justerbara larmnivåer (5–600 kΩ), LED och reläutgångar Applikation DC-snabbladdningsstationer för elfordon enligt IEC 61851-23 -
Videoklipp
- Filer
Kontaktperson
Fredrik Spang
019 - 18 35 29
Skicka e-post
Magnus Eriksson
08 - 680 11 65
Skicka e-post
Kurskategorier